Mersin HaberleriTürkiye

Yeni Nesil Haber Uygulaması : Bilg

Teknoloji tutkunlarının soluğunu kesecek yeni bir haber uygulaması yayın hayatına başladı.

Bilg Haber Uygulaması ile okuma keyfiniz gelişecek. Dünyanın tüm dillerini içinde barındırmayı hedefleyen Bilg Haber Uygulaması ile istediğiniz dilde haberleri, gazeteleri, televizyon programlarını kişiselleştirilmiş profilinizle bir arada takip ederek edebilirsiniz.

Bilg, platformlar arasında büyük farklılıklara sahip

Teknoloji dünyasında birçok haber platformu olmasına ve hepsinin birbirine benzemesine rağmen Bilg, büyük farklılıklarla yayın hayatına başladı. İçeriklerin çok dilli olması bir yana dursun, alıntı yaparak profilinde takipçilerinle paylaşabilmek gibi farklılıkları ortaya koyuyor. Haberleri yorum ekleyerek paylaşma imkanı tanıyor. Bu diğer platformlar arasında ciddi ve özgün bir fark olacak.

Bilgi Kirliliğiyle Mücadele temelinde

Bilg Haber Uygulaması, bilgi kirliliğiyle mücadele kapsamında profiller üzerinde Künye Bilgilerini paylaşıyor. Bu özellikte büyük bir ihtiyaçtı. Nedeni şudur ki; 10 dolara domain alarak herkesin gazeteci, haberci, medyacı olduğu ortadadır. Her gün milyonlarca içerik paylaşılıyor ve içeriğin ana sahibi kaybolurken, ortada büyük bir tahribat bırakıyor.  Özellikle yüzlerce farklı platform var ve bunları sosyal medya üzerinden direk paylaşanlar özellikle bu konuda büyük bir oyunun parçası olabiliyor. Kendi devletine, kendi insanına genellikle bilinçsiz bir şekilde zarar verebiliyor. Bu nedenle, içeriği kimin paylaştığı ve paylaşılsa bile ilk kimden geldiği bilinmesi gerekiyor. Aksi halde bunu insanlığın aleyhine kullandıkları da ortadadır. Bu nedenle, birilerinin akışta olan bilgi’nin doğruluğundan emin olması ve milyarlarca insanı yanıltmaması için tedbir alması gerekiyordu ve nihayet Bilg Haber Platformu bu anlamda büyük fark yaratarak köklü platformlara da örnek olacak. Kullanıcılar bu sayfa sayesinde, haberi paylaşan kimdir, nedir, güvenilir midir ? Görebiliyor. Bilg, bunları tüm kullanıcılarına şeffaf bir şekilde sunuyor. Bu gayet ihtiyaçtı, güzelde oldu. Ayrıca yine öğrendiğimiz kadarıyla, Mavi Doğrulama İbaresi de yakın zamanda içinde büyük  ve farklı bir anlam kazanacak. Ve Bilgi Kirliliğiyle mücadelede etkin olarak kullanılacak. Bu, Gazeteler, TV Kanalları, Haber Siteleri gibi tüm kullanıcılarında Bilgi Kirliliğiyle mücadelede etkin rol alması anlamına gelebilir. Bu nedenle bir medya kuruluşu olarak bu adımından dolayı Bilgi’i ve tüm ekibini yürekten kutluyoruz.

İçerik üreticilerine para kazandıracak

Bilg yöneticilerinden edindiğimiz bilgiye göre çok yakında platform içerisinde içerik üreterek okurlarıyla paylaşan medya kuruluşları veya tüm kullanıcıların yakın zamanda abonelerinden para kazanabileceğini öğrendik. Bu süreçte hem büyük bir ihtiyaçtı hem de arzuyla bekleniyordu. Özellikle küçük medya kuruluşları gelişen teknolojiye yönelik çok kısıtlı yatırım yapabiliyor ve bu şekilde yeni nesil teknolojiyi kullanamıyor olmasıyla beraber iflasa sürükleniyorlar. Bilg, tüm kullanıcı ve medya kuruluşlarına bu anlamda ciddi gelir sağlamayı hedefliyor. Bunlarla ilgili daha fazla bilgiyi ilerleyen günlerde paylaşacaklar diyelim ve başka neleri gözlemledik bunlara değinelim.

Okurken Çevir Özelliği

Yine Bilg yetkililerinden aldığımız bilgiye göre, haber platformu içinde farklı dillerdeki içerikleri görüntülediğimizde otomatik olarak kendi dilimize çevirecek, böylece farklı dillerdeki içerikleri anlayabileceğiz. Bununla ilgili çok fazla bilgi edinemedik ancak sabırsızlıkla beklediğimizi vurgulamak isteriz.

Nasıl kullanabilirsiniz?

Bilg Haber Uygulamasını cihazınıza uyumlu marketlere arama yaparak veya www.bilg.app/tr adresi veya aşağıda yer alan bağlantılara tıklayarak direkte indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bilg App Store ( İndir )
Bilg Play Store  ( İndir )
Bilg AppGallery  ( İndir )

Diğer gazetelerle birlikte Bizde Bilg’te yerimizi aldık. Bizleri takip etmeniz dileğiyle.

Bilg Ekran Görüntüleri : 

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu