Adana

Ulusal tekvandocu Nafia Kuş’tan olimpiyatlarda birinci altın madalya gayesi:

ADANA (AA) – ÖMER FANSA – Avrupa şampiyonu ulusal tekvandocu Nafia Kuş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021'e ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunlarında, bayanlarda altın madalya kazanan birinci Türk atlet olmayı hedefliyor.

Türkiye'yi olimpiyat oyunlarında temsil edecek 4 bayan atletten olan 25 yaşındaki Nafia Kuş, gelecek sene düzenlenmesi planlanan tertip için hazırlıklarını ulusal ekip kampında sürdürüyor.

Mesleğinde 3 Avrupa şampiyonluğu ve birçok yaş kümesinde dünya dereceleri bulunan Nafia, birinci kere katılacağı olimpiyatlarda Türkiye'ye bayanlar tekvandoda birinci altın madalyasını da kazandırmak istiyor.

Nafia, memleketi Adana'da AA muhabirine, 9 yaşında başladığı sporda, şimdi genç yaşlarda dereceler elde etmeyi başardığını söyledi.

Birinci memleketler arası derecesi olan Avrupa ikinciliğini 2009 yılında 14 yaşındayken elde ettiğini belirten Nafia, şöyle konuştu:

“Tekvandoda minikler, yıldızlar, gençler, ümitler, büyükler üzere tüm kategorilerde yarışan tek sporcuyum diyebilirim. Bunların bilgi birikimi ve donanımıyla madalyalar geldi. Şu an olimpiyat kotasını almamın en büyük avantajı da geçmişten gelen bir birikimle hazırlanmış olmam. Miniklerde Türkiye Şampiyonu, yıldızlarda Avrupa ikincisi, gençlerde dünya ikincisi ve üçüncüsü oldum. 3 defa Avrupa Şampiyonu oldum. Büyüklerde 2 defa dünya üçüncüsü oldum. Bunların yanı sıra Akdeniz Oyunları, İslami Dayanışma Oyunları ve Üniversite Oyunları şampiyonluklarım var.”

– Olimpiyatta birinci altın madalya amacı

Nafia, salgın periyodunda kamplara orta verilmesiyle vaktini ailesiyle geçirdiğini, o devirde eski bir tekvandocu olan kardeşiyle konutta idman yaptığını anlattı.

Türkiye'nin bayan tekvandoda çok başarılı olduğunu söz eden Nafia, “Dünyada olimpiyatlar için 4'te 4 kota alan iki ülke var. Biri Türkiye, oburu Çin. Tekvandoda bayanlarda çok güçlüyüz.” şeklinde şeklinde konuştu.

Nafia, olimpiyat oyunlarının, bir atletin “zirvesi” olduğunu ve herkesin madalya hedeflediğini anlatarak, şunları kaydetti:

“Rakiplerimle zati daha evvel birçok turnuvada karşılaşmış, daima maç yapmış haldeyiz. Ben de kilomun favori isimlerindenim. Olimpiyatta kendimi altın madalyaya çok yakın görüyorum. Rakiplerimin nerede yanlış yaptığını, yanılgılarından ders çıkartıp kendimi geliştirerek, bir daha birebir kusurları yapmayarak emin adımlarla ilerleyip olimpiyatlarda altın madalyayı istiyorum. Bayanlarda, olimpiyatlarda tekvando branşında hiç altın madalyamız yok. Gümüş var, bronz var lakin altın yok. Olimpiyatlarda ülkemize birinci altın madalyayı kazandıran isim ben olmak istiyorum.”

Nafia, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü yetkililerine verdikleri takviyeden ötürü teşekkür etti.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu