Adana

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Pozantı Kongresi’nin 100. yılı merasiminde konuştu: (2)

ADANA (AA) – TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Pozantı Kongresi ve bir bütün olarak Ulusal Mücadele, milletimizin tam istiklal, tam bağımsızlık iradesinin, hürriyet sevdasının kurallar ne kadar güç ve ağır olursa olsun geçerliliğini koruduğunu ispat etmektedir.” şeklinde şeklinde konuştu.

Şentop, Pozantı Kongresi'nin 100. yılı hasebiyle düzenlenen ve AK Parti Genel Lider Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu ile Adana Valisi Süleyman Elban'ın da yer aldığı merasimde yaptığı konuşmada, Ulusal Uğraş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarihinin en değerli adımlarından ve çok incelikle düşünülmüş stratejik atılımlarından birine mesken sahipliği yapan Pozantı'da, tam 100 yıl sonra birebir gün tekrar toplandıklarını söyledi.

Pozantı Kongresi'nin 100. yıl dönümünde, Ulusal Mücadele'nin aziz kahramanlarını ve gazilerini, şehitlerini, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, Pozantı Kongresi'nin ebediyete intikal eden mensuplarını rahmetle ve minnetle anan Şentop, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Üzerinde yaşadığımız toprakların vatanımız olarak devamını mümkün kılan, onların azmi, uğraşları, uğraşı ve fedakarlıklarıdır. Ruhları şad olsun. Malumunuz, içinde bulunduğumuz bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 100'üncü yıl dönümü. Gazi Meclisimizin Lideri olmak, bizatihi başlı başına en büyük iftihar vesilelerinden biridir. Açılışının 100. yılında, çok manalı bir tarihte, Meclisimizin Lideri olmak ise benim için ayrıyeten çok değerli ve ek bir iftihar sebebidir. Bunun için Cenabıhakk'a ne kadar şükretsem azdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılı, tarihimizdeki bir çok kıymetli ve büyük vakanın 100. yıl dönümü tıpkı vakitte. İşte bugün burada, bunların en kıymetlilerinden biri için, Pozantı Kongresi'nin 100. yıl dönümü için bir ortadayız.”

Pozantı'nın, Çukurova ve Suriye bölgesinin hakimiyeti ile Ankara'nın ve Ulusal Mücadele'nin geleceği açısından stratejik bir mevkide yer aldığını söz eden Şentop, Anadolu demir yolunun sona erdiği noktada yer aldığı için de birebir vakitte önemli bir sevkiyat merkezi durumunda olduğu lisana getirdi.

Şentop, bu stratejik pozisyonu sebebiyle, Birinci Dünya Savaşı sırasında Irak, Suriye cephelerindeki askerin muhtaçlıklarını Pozantı’dan sevk edilen materyallerle karşılandığını anlattı.

Pozantı'nın stratejik önemini uygun bilen Mustafa Kemal Paşa'nın, Fransızların kısmen işgal ettiği bölgedeki cepheyi düzenlemek amacıyla Pozantı’da bir kongre toplanmasını desteklediğini anımsatan Şentop, kongreye ait bilgiler verdi.

Pozantı Kongresi'nin, esasen Ulusal Mücadele'nin güney cephesinin oluşturulduğu, tarihin askeri, idari ve siyasi bakımdan çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Şentop, kelamlarını şöyle tamamlandı:

“Tarihi hadiseler, olanı biteni anmak, bir heyecanı tekrar yaşamak için değil bugüne bir mana taşımak, bugünü önceki hadiselerin ışığında değerlendirmek için, yani anlamak için anılır. Pozantı Kongresi ve bir bütün olarak Ulusal Mücadele, milletimizin tam istiklal, tam bağımsızlık iradesinin, hürriyet sevdasının koşullar ne kadar güç ve ağır olursa olsun geçerliliğini koruduğunu ispat etmektedir. Pozantı nutkunda, TBMM Lideri Mustafa Kemal Paşa bunu söz eder, 'Peygamber'in esaret tanımayan dindar ümmetinin cihat ordularına öncü olmak onuruyla mübahi bulunan siz aziz Adanalı dindaşlarımız' der. Adanalılar, esaret tanımamakla, cihat ordularına öncü olmakla övünürler. Bütün bir vatan sathı böyledir. İstiklal savaşını kazandıran işte bu azim, bu kararlılıktır.”

Öte yandan, merasimde konuşmalardan evvel Kaymakam Muammer Sarıdoğan ve Belediye Lideri Mustafa Çay, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla istasyonda devam eden merasimde, Atatürk'ün buharlı kara trenle Adana'ya gelişi temsili olarak canlandırıldı.

(Bitti)

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu