Mersin Haberleri

Rekortmen atlet Mikdat Sevler’in gözü olimpiyat madalyasında

MERSİN (AA) – SERKAN AVCI – Bu dönem 110 metre engelli kategorisinde kendisine ilişkin büyükler ve 23 yaş altı Türkiye rekorunu üst üste çıktığı yarışlarda geliştiren ulusal atlet Mikdat Sevler, 2021 yılına ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyatları için kota gayretini sürdürürken gelecek planında da 2024 Paris Olimpiyat Oyunları'nda madalya kazanmayı hedefliyor.

Ankara'da 18-19 Temmuz'da dönemin birinci açık saha yarışlarının düzenlediği Ali Naili Moran Atletizm Pisti'nde gayret eden 22 yaşındaki ulusal sportmen, 110 metre engellide kendisine ilişkin 13.81’lik Türkiye rekorunu egale etti.

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) pandemi periyodu yaz takvimi faaliyet programında çıktığı birinci tertipte moral depolayan Mikdat, bir hafta sonra Eskişehir'de Vali Sami Sönmez Spor Kompleksi'nde gerçekleştirilen Olimpik Deneme Yarışması'nda çıktığı gayretlerde de rekorlarını geliştirdi.

Seçme yarışında 13.74 koşan ulusal atlet, büyükler ve 23 yaş altı Türkiye rekorunu yenilemeyi başardı.

Bu rekoru finaldeki performansıyla saniyenin yüzde biri geliştirip 13.73'e çeken Mikdat, tertibi iki büyükler, iki de 23 yaş altı Türkiye rekoruyla noktaladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021'e ertelenen 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'na kota almayı hedefleyen Mikdat Sevler, hazırlıklarını sürdürüyor.

Ulusal atlet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19 süreci nedeniyle şampiyonalara verilen ortanın akabinde Ankara'daki tertipte çıktığı birinci yarışta kendisine ilişkin rekoru egale edip güzel başladığını söyledi.

Başarılı performansını Eskişehir'deki Olimpik Deneme Yarışması'nda da gösterdiğini belirten Mikdat, “Seçme yarışında 13.74 koştum. Bu benim için çok düzgün bir dereceydi, her şey hedeflediğimiz üzere gidiyordu. Finalde de 13.73 koşarak bir günde iki farklı kategoride ikişer rekor kırdım. Kendi rekorumu tekrar kırmış oldum. Memnunum, emeklerimin karşılığını aldım.” diye konuştu.

Mikdat, federasyon faaliyet programında yer alacak tertipler için çalışmalarına orta vermeden devam ettiğini kaydetti.

– “Adımı tarihe yazdırmak istiyorum”

Polonya'nın Torun kentinde gelecek yıl düzenlenecek Avrupa Salon Şampiyonası'na katılmaya hak kazandığını anımsatan Mikdat Sevler, tertipte finale kalarak madalya kazanmak istediğini aktardı.

En büyük hayalinin olimpiyatlarda çaba etmek olduğunu tabir eden ulusal atlet, şunları kaydetti:

“Olimpiyatlar için çalışmaya devam ediyorum. Olimpiyat kotası alacağıma inanıyorum. Zira bu dönem çok uygun geçiyor. Olimpiyatlara gidebilmek bütün atletlerin hayali. 2021 yılında düzenlenecek olan olimpiyatlara gideceğime inanıyorum. 2024 Olimpiyatları'nda ise finallere kalıp madalya kazanarak adımı tarihe yazdırmak istiyorum.”

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu