Türkiye

Pakistanlı bakanlar Keşmir Denetim Çizgisi’ni ziyaret etti

ANKARA (AA) – Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Savunma Bakanı Pervez Khattak ve Başbakan İmran Han'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Muid Yusuf, İslamabad idare tarafından “Sömürü Günü” olarak duyuru edilen Cammu Keşmir'in özel statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos tarihinden iki gün evvel Pakistan ile Hindistan ortasındaki Keşmir Denetim Hattı'nı ziyaret etti.

Azad Keşmir'in Chirikot bölgesindeki üs karakolunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Kureyşi, Keşmirlilerin Hindistan'ın Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmasını reddettiğini belirtti.

Kureyşi, İslam İşbirliği Örgütü'nün (İİT) Cammu Keşmir ile ilgili teşebbüslerini överek, İİT Cammu Keşmir Temas Kümesinin Hindistan'ın yasa dışı aksiyonlarına karşı sesini yükselttiğini ve ülkesinin bu mevzudaki tavrını onayladığını kaydetti.

Hindistan'ın tecrit edildiği yorumunu yapan Kureyşi, “İran Hindistan'ı Chabahar'daki limanından kovdu, Nepal de toprak tezinde bulundu ve Ladakh'ta da Hindistan'a (Çin tarafından) ne olduğunu dünya gördü.” diye konuştu.

– Azad Keşmir'deki konutlara sığınak inşaatı

Kureyşi, iki ülke sonundaki Denetim Hattı'ndaki sivilleri Hint kuvvetlerinin ataklarından muhafazaya yönelik olarak proje başlattıklarını duyurdu.

Çok sayıda sivilin Hint ataklarına maruz kaldığına değinen Kureyşi, “Azad Keşmir halkının konutlarının içine sığınaklar inşa ederek Hindistan'ın ateşkes ihlallerinden korumak için bir aksiyon planı başlattık.” tabirini kullandı.

Daha sonra üs bölgesinden ayrılan Kureyşi, Khattak ve Yusuf, Hint güçlerinin hücumlarında yaralanan bölge halkıyla bir ortaya gelerek takviye iletisi verdi.

Hindistan, geçen yıl 5 Ağustos'ta kabul ettiği anayasa değişikliği ile Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmış, eyalet idaresini lağvederek bölgeyi merkeze bağlı iki başka Birlik Toprağı'na ayırmıştı.

Kararın akabinde Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir'de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları ağırlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki lokal partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu