Mersin Haberleri

Mersin’in turizm merkezi Kızkalesi’ndeki işletmeciler bayram tatilinden umutlu

Mersin’in, UNESCO Dünya Süreksiz Miras Listesi’ndeki turizm merkezi Kızkalesi’nde faaliyet gösteren işletmelerin, Kurban Bayramı’nda kıymetli oranda dolması bekleniyor.

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) gayret kapsamındaki olağanlaşma süreciyle turizme yine açılan Faziletli ilçesindeki Kızkalesi’nde, işletmelere ilgi artıyor.

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Lider Yardımcısı Mustafa Kale, AA muhabirine, UNESCO tescilli Kızkalesi’nde, nitelikli 104 tesis ile 3 binin üzerinde yatak bulunduğunu belirtti.

Günübirlik gelen tatilcilerle yatak kapasitelerinin süreksiz olarak arttığını söz eden Kale, bunu kalıcı hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Turizm işletmecilerinin, doluluk oranlarını arttırmayı hedeflediğini ve bunun için en değerli fırsatın Kurban Bayramı tatili olduğunu vurgulayan Kale, “Turizm tesislerinde pandemi nedeniyle istenen doluluk düzeyine ulaşılamadı ancak Kurban Bayramı’nda kıymetli bir doluluk oranını yakalayacağımıza inanıyorum. Tüm umutlarımız bayram tatiline kaldı, hazırlıklarımızı da buna nazaran yaptık. Yalnızca otellerin değil motel ve pansiyonların da dolmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Yurt dışından da rezervasyonların alındığını aktaran Kale, şöyle devam etti:

“Otellerimiz dezenfekte edildi. Girişlerde ateş ölçülüyor, dezenfektan veriliyor. Maske ve toplumsal uzaklık kurallarının tamamını yerine getiriyoruz. Bizim için öncelikle insanlarımızın sıhhati kıymetli. Bizim için kıymetli olan şey, tatile gelen insanların problemsiz biçimde otellerimizden, tatil bölgemizden ayrılması ve ‘gelecek yıl tekrar geleceğim’ diyebilmesi.”

Otel işletmecisi Cengiz Ünal ise Sıhhat Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların aldığı Kovid-19 tedbirlerinin tamamını uyguladıklarını vurgulayarak, ziyaretçilere sağlıklı bir tatil ortamı sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Geçen yıla oranla turist sayısı düşük olsa da bayram tatilinden umutlu olduklarını söz eden Ünal, “Yoğunluk beklediğimiz Kurban Bayramı için yapılan rezervasyon talepleri sevindirici. Bayram tatili için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Herkesi bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu