Mersin Haberleri

Mersin’de şair Aratos’un anıt mezarı kazılarında iç duvara ulaşıldı

MERSİN (AA) – Mersin'de, Helenistik devrin ünlü şairi ve gök bilimci Aratos'un anıt mezarının olduğu bedellendirilen alanda yapılan hafriyatlarda iç duvarın büyük kısmının ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Mezitli Belediyesinden yapılan açıklamaya nazaran, Milattan Sonra 2. ve 3. yüzyılların kıymetli limanlarından Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde, Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Kısmı Lideri Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığındaki takımla başlanan arkeolojik hafriyat çalışmaları devam ediyor.

Helenistik periyodun ünlü şairi ve gök bilimci Aratos'un anıt mezarını bulmayı hedefleyen grup, çalışmaların 6'ncı gününde iç duvarın büyük kısmını ortaya çıkardı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yağcı, anıt mezarın, antik kentteki sütunlu caddeye 150 metre uzaklıkta olduğunu kaydetti.

Elde edilen bulguların, hem bilimsel açıdan hem de Mersin turizmi açısından kıymetli olduğunu aktaran Yağcı, “Yaptığımız çalışmaların sonucunda modül parça olduğu için biçimi konusunda kâfi bilgiye sahip olunamayan anıt yapıyı çıkarmaya çalışıyoruz.” sözünü kullandı.

– “2 sıra altıgen bir altyapıyla karşı karşıyayız”

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Kaplan da hafriyatta kısa müddette sevindirici sonuçların alınmasından memnunluk duyduklarını vurgulayarak, “Ele geçen bulgulara rağmen şimdi yolun başındayız. Kazılardan anlaşılabileceği üzere içinde yuvarlak bir yapı merkezde onun etrafında ise 2 sıra altıgen bir altyapıyla karşı karşıyayız. Hafriyat ilerlediğinde bu ögelerin plan görünümleri değişebilir daha net bilgileri ilerlediği vakit söyleyebileceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mezitli Belediye Lideri Neşet Tarhan da Aratos’un anıt mezarını bir an evvel güneş ışığına çıkarmak istediklerini söz ederek, şunları kaydetti:

“Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Aratos’un mezarı ve ileride kazısına başlanacak olan Antik Limanı ile Mezitli’yi ve Mersin’i tüm dünya tanıyacaktır. Anıt mezarın muhakkak kısımları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Ben de her fırsatta buraya gelerek çalışmalara dayanak veriyor, gelişmeler hakkında bilgi alıyorum. Fakat bunu yalnızca belediyenin gücüyle, Kültür ve Turizm Bakanlığını gücü ile sonuçlandırmak mümkün değil. Mersinler gelsin ve nasıl hafriyat yapıldığını görsünler istiyorum. Tarihi neymiş, burada kimler yaşamış, bilgi alsınlar. 2-3 bin yıllık tarihi olan Mezitli’yi, Aratos’un mezarı çıktığı vakit tüm dünya duyacak. Onun için herkesin tekrar dayanağını istiyorum.”

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu