Mersin Haberleri

Limon ihracatında ön müsaade kuralının kaldırılması üreticiyi sevindirdi

MERSİN (AA) – SEZGİN PANCAR – Limon ihracatında Tarım ve Orman Bakanlığından ön müsaade alınması kaidesinin kaldırılması, yeni döneme hazırlanan bölüm tarafından sevinçle karşılandı.

Limon üretiminde Türkiye'nin öncü vilayetlerinden olan Mersin'de, hem üreticiler hem de ihracatçılar, bakanlığın ihracatta ön müsaade kaidesinin kaldırmasının olumlu yansımalarını yaşıyor.

Ulusal Turunçgil Kurulu Lideri Kemal Kaçmaz, AA muhabirine, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde, tüketicilerin ve iç piyasa dinamiklerinin korunması için limon ihracatının Tarım ve Orman Bakanlığının ön müsaadesine bağlandığını söyledi.

Kararın, yeni dönem öncesinde ise Ticaret Bakanlığının “Limon İhracatına Ait Tebliğ'in Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ”i ile iptal edildiğini aktaran Kaçmaz, şunları kaydetti:

“Limon üreticisi ve ihracatçısı, belirsizliğin ortadan kalkmasından ötürü son derece keyifli oldu. Rahatlıkla alışveriş yapma imkanı oluşturuldu. İhracatçımız, rahatlıkla ilişkilerini yapabilecek. İhracat dönemi öncesi bu kararın erken alınmış olması son derece yerinde olmuştur. Üreticilerimizin, hijyenik kaidelerde ürettikleri, ihracatçılarımızın da dünya standartlarında ambalajladıkları limonlar tekrar tüm dünya pazarındaki hak ettiği yeri alacaktır.”

Kaçmaz, Türkiye'nin, dünyanın önde gelen turunçgil üreticilerinden biri olduğuna vurgulayarak, “Tüm yaş meyve ve zerzevat dalı içerisinde, turunçgil ihracatının hissesi yüzde 51. Dalımız bu nedenle bir alt küme olmaktan çıkıp başlı başına bir bölüm haline gelmiştir. Hatay, Adana, Mersin başta olmak üzere tüm kıyı şeridinde kıymetli bir üretim alanı var. Üretim alanları da giderek gelişmektedir. Tarım bölümü tüm dünyada stratejik bir kesim olarak kabul görüyor. Bizim eserlerimize olan talep de artıyor. Türkiye artık, standartlara uygun bir halde üretim ve ambalajlama yapmaktadır.” diye konuştu.

– “Soğuk hava depolarında ziyadesiyle limonumuz vardı”

Mersin'in en kıymetli limon üretim merkezlerinden Erdemli'nin Ziraat Odası Lideri Rasim Şahin de kararı sevinçle karşıladıklarını tabir ederek, “Ön müsaadenin kaldırılmasından ötürü ihracatçılarımız da çiftçilerimiz de mutlu olacaktır. Yeni dönem kesitleri yakında başlayacak. İnşallah ihracatın önü açılır. Daha evvel kaybettiğimiz pazarları inşallah tekrar kazanır, daha çok ihracat yaparız. Çiftçilerimiz ve ihracatçılarımız da şad olur. Ülkemize de döviz girdisi gelir.” değerlendirmesinde bulundu.

Limon üreticisi ve ihracatçısı Erdoğan Yaşar da kararı Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla öğrendiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Karardan ötürü çok sevindik. Zati elimizdeki limonlar Türkiye piyasası için kafiydi. Ön müsaade kalktığı için de ihracat yapacağımızdan ötürü memnunuz. Ülkeye ve üreticilere katkısı olacak. Eserlerimizi biraz daha pahalı satabileceğiz. Soğuk hava depolarında ziyadesiyle limonumuz vardı. Yeni limonların çıkmasına az bir vakit kaldı, eskileri duruyor. Bu süreç biraz daha hızlanacak köylüye, çiftçiye, bizlere katkısı olacak.”

Yaşar, limonun kısmında 6 ile 6,5 lira ortasında satıldığını tabir ederek, ihracatın açılmasıyla fiyatların artabileceğini aktardı.

Yürürlükten kaldırılan bildiriyle, nisan ayında limonun ihracatına 31 Ağustos 2020'ye kadar kısıtlama getirilmiş ve ihracat Tarım ve Orman Bakanlığının ön müsaadesine bağlanmıştı.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu