Mersin Haberleri

Eğitim verilen Mersinli çocuklar birinci sefer drone uçurmanın heyecanını yaşıyor

MERSİN (AA) – SERKAN AVCI – Mersin'in Bozyazı ilçesinde “Haydi Çocuklar Drone Uçurmaya” sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında eğitim almaya başlayan çocuklar, hayatlarında birinci defa drone uçurmanın heyecanını yaşadılar.

Bozyazı Kaymakamlığı tarafından çocuklara sivil havacılığın tanıtılması ve drone kullanımının öğretilmesi emeliyle hayata geçirilen Drone Çocuk Projesi başladı.

Proje kapsamında, eğitmenler eşliğinde çocuklara drone hakkında teorik ve teknik bilgiler veriliyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlemleri kapsamında verilen eğitimlere, çocuklar maske takarak katılabiliyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce hazırlanan drone kullanımına ait görüntülerin izletildiği çocuklar, teorik eğitimlerinin akabinde uygulamalı olarak drone uçuruyorlar.

Gördükleri eğitimle havacılık teknolojisini öğrenen çocuklar, bir yandan da hayatlarında birinci kere drone uçurmanın sevincini yaşıyorlar.

– Çocuklar küçük yaşta teknolojiyle tanışıyor

Bozyazı Kaymakamı Arif Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin, çocukların küçük yaşlarda teknolojiyle tanışmasına büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

Eğitimlerin Kovid-19 önlemleri kapsamında başladığını bildiren Yalçın, çocukların projeyle birlikte hem teorik hem de uygulamalı olarak drone kullanımını öğreneceğini tabir etti.

– “Projeyi ilçemizdeki bütün okullara yaymayı hedefliyoruz”

Bozyazı İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Aziz Gedik de çocukların büyük bir heyecanla eğitimlere yer aldığını belirtti.

Projenin çocukların yeteneklerini ortaya çıkaracağına dikkati çeken Gedik, şöyle konuştu:

“İlçemizdeki çocuklarımıza hem sivil havacılığı tanıtmak hem de ilerleyen yıllarda drone kullanımının kıymetli düzeyleri ulaşacağını düşünerek teorik ve uygulamalı olarak eğitim vermeye başladık. Birinci etapta 13 öğrencimiz eğitim aldı, bir oldukça başarılı olduklarını gördük. Projeyi ilçemizdeki bütün okullara yaymayı hedefliyoruz. Önümüzdeki süreçte okulların açılmasıyla projemizi uygulamaya koyacağız.”

– “Hayatımda birinci kez bu türlü bir şey yaşadım ve çok eğlendim”

Eğitime katılan çocuklardan 13 yaşındaki Enes Muhammet Alakuş, drone kullanımı hakkında birçok bilgi öğrenmeye başladığını anlattı.

Teorik bilgilerin akabinde drone uçurarak birinci tecrübesini yaşadığını aktaran Alakuş, “Çok hoştu. Hayatımda birinci sefer bu türlü bir şey yaşadım ve çok eğlendim.” şeklinde şeklinde konuştu.

14 yaşındaki Zehra Güğül de eğitimlerde keyifli anlar yaşadığını lisana getirerek, “Drone uçurdum. Nasıl uçurabileceğimizi ve havadayken nasıl denetim edebileceğimizi öğrendik. Birinci kez uçurduğum için biraz heyecanlandım. Daima drone uçurup görüntü çekmek istemiştim. Eğlenceli ve hoştu.” diye konuştu.

13 yaşındaki Fatih Murat Süzgün, eğitimlerle teknik bilgileri öğrenip arkadaşlarıyla birlikte birinci kere drone uçurmanın heyecanını yaşadıklarını kaydetti.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu