Adana

Çöp atılan araziyi lavanta bahçesine dönüştürdü

ADANA (AA) – MUZAFFER ÇAĞLIYANER – Adana'da 2 çocuk annesi mesken hanımı Yeliz Tok, “Genç Teşebbüsçü Bayanlar Tarımda Güçleniyor Projesi” kapsamında, eşine ilişkin çöp dökülen araziyi 1 yıl içinde lavanta bahçesine çevirmeyi başardı.

Eşi Samet Tok'un 2016 yılında işini kaybetmesiyle arayış içine giren Yeliz Tok, kız kardeşinin teşvikiyle Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçirilen “Genç Teşebbüsçü Bayanlar Tarımda Güçleniyor Projesi”ne başvurdu.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığınca (KOSGEB) verilen girişimcilik kursunu muvaffakiyetle bitiren Tok, hazırladığı lavanta bahçesi projesiyle Türkiye çapında düzenlenen müsabakada birincilik mükafatını kazandı.

Tok, tıpkı yıl hayata geçirdiği proje kapsamında Seyhan ilçesi Kuyumcular Mahallesi'ndeki 5 dönümlük çöp atılan toprakta çalışmaya başlayarak 1 sene içinde burayı lavanta bahçesine çevirdi.

Tok, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 yılında eşinin işini kaybetmesiyle kendisi için yeni bir sayfanın açıldığını söyledi.

Kız kardeşinin teşvikiyle “Genç Teşebbüsçü Bayanlar Tarımda Güçleniyor Projesi”ne başvurduğunu anlatan Tok, “Hayatımda hiç tarım ve hayvancılık bilgim olmadığı için başta olumlu bakmadım fakat kardeşimin ısrarı üzerine katıldım. KOSGEB'de aldığımız 10 günlük kursun akabinde bir proje hazırlamam gerekiyordu. Ben de çok sevdiğim lavantayla ilgili bir proje hazırladım.” şeklinde şeklinde konuştu.

Tok, atıl durumdaki arazinin lavanta ekimi yapılarak kıymetlendirilmesi projesinin çok olumlu reaksiyonlar aldığını ve Türkiye birinciliği kazandığını belirtti.

Projeye başladıktan bir yıl sonra kendisini teşvik eden kardeşini kaybettiğini anlatan Tok, vazgeçmeyerek onun anısını yaşatmak için çalışmasına dört elle sarıldığını söyledi.

Öncelikle çöp atılan 5 dönümlük araziyi temizlediğini ve akabinde toprağı hazır hale getirerek lavanta ekimi yaptığını lisana getiren Tok, “Atıl durumdaki araziyi değerlendirdik ve bölgeye yeni bir turizm alanı kazandırmış olduk. Birinci başta hem bizim hem köydekiler için bu bitki yabancıydı ve evvel bitkiyi tanıtmamız ve tanımamız gerekiyordu. Nereye satacağımızı bile bilmiyorduk. 'Olmadı, bahçesine mesken yapar otururuz' şeklinde şeklinde konuştuk.” tabirlerini kullandı.

Çiçekleri görmeye gelen çok insan olunca işi turizme dönüştürmeye karar verdiklerini kaydeden Tok, şöyle devam etti:

“Önce çiçek kurutma, sonra yağ çıkartma, sonra turizme geçtik. İnsanları burada küçük bir kahvaltı salonuyla ağırlamaya başladık. Çok da âlâ talep aldık. Bölgeye çok hoş bir turizm alanı katmış olduk. Şu anki durum çok âlâ, her yıl talep daha da artıyor. Adana dışından bir sürü insan ağırlıyoruz. Hatta yurt dışından takipçilerimiz, Adana ve etraf vilayetlere geldiklerinde bizi de ziyarete geliyorlar. Biz de bundan çok keyifli oluyoruz.”

Tok, lavanta bahçesi sayesinde hem aile iktisadına hem de kentin turizmine katkı sağlamaktan büyük memnunluk ve gurur duyduğunu kaydetti.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu