Adana

Adana’daki orman yangınına müdahale sürüyor

ADANA (AA) – Adana'nın Kozan ilçesinde ormanlık alanda başlayan ve şu ana kadar 200 hektardan fazla alanın ziyan gördüğü orman yangını denetim altına alınmaya çalışılıyor.

Dün öğlen saatlerinde Kozan'ın Kuyubeyli Mahallesi'ndeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın tesiriyle kısa müddette büyüdü.

Birinci etapta Adana Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı arazöz ve yangın söndürme helikopterlerinin müdahale ettiği yangının daha da büyümesi üzerine etraf vilayet ve ilçelerden destek gruplar çağırıldı. 2 yangın söndürme uçağı ve 6 yangın söndürme helikopterinin havadan, 90 arazöz ve takımın karadan müdahale ettiği yangın nedeniyle bölgede bulunan 6 köy ve 800 hane tahliye edildi.

Yangının ulaştığı birtakım konutlar yanarak kullanılamaz hale geldi. Konutlarından tahliye edilen vatandaşların bir kısmı yakınlarının yanına giderken, geri kalanlar Adana Valiliğince Kozan'daki yurtlara yerleştirildi.

Adana Valisi Süleyman Elban da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu, yetkililerden yangının boyutu ve ilerleyişi hakkında bilgi aldı.

Bölgeye giriş çıkışlar jandarma tarafından kısıtlanırken, vatandaşların bölgeye girmesine müsaade verilmiyor.

– Yangında kundaklama kuşkusu

Yetkililer, yangının birebir anda birkaç farklı noktada başlaması nedeniyle kundaklama olabileceği kuşkusu üzerinde durduklarını belirtirken, çıkış sebebinin söndürüldükten sonra tespit edilebileceği tabir edildi.

Bölgeye Adana Vilayet Jandarma Komutanlığına bağlı özel tim ve komando birlikleri sevk edilirken, sabah havanın aydınlanmasıyla yangına havadan müdahaleye yine başlanacağı bildirildi.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu