Adana

Adana Valisi Süleyman Elban’dan, Kozan’daki orman yangınıyla ilgili açıklama:

ADANA (AA) – Adana Valisi Süleyman Elban, Kozan'daki orman yangınıyla ilgili, “Bölgedeki 6 köyde yaklaşık 800 haneyi boşaltmak durumunda kaldık. Şu ana kadar 200 hektara yakın alanda yangın devam ediyor.” şeklinde şeklinde konuştu.

Elban, yangın bölgesinde incelemede bulunduktan sonra gazetecilere, saat 13.00 sıralarında birkaç başka noktada yangın başladığını ve hala denetim altına alınmadığını söyledi.

Ağır poyrazın da tesiriyle kuzeyden başlayan yangının güneye gerçek hareket ettiğini lisana getiren Elban, şöyle konuştu:

“Belli devirlerde yangının yoğunluğu artmakla birlikte biz denetim altına alacağımızı düşünürken, rüzgarın hızını arttırması sonucunda şu an şimdi denetim altına alınabilmiş değil. Bölgedeki 6 köyde yaklaşık 800 haneyi boşaltmak durumunda kaldık. Şu ana kadar 200 hektara yakın alanda yangın devam ediyor. Maalesef şimdi denetim altına alamadık fakat şu ana kadar yangında sevindirici olan bir taraf varsa Allah'a şükür rastgele bir can kaybı ya da yaralanmamız kelam konusu değil. Bu bizi rahatlatan bir şey. Ülkemizin bu kadar akciğerinin yanmasına karşın sevindirici ya da rahatlatıcı tarafı bu.”

– “İHA'mız daima yangın bölgesini izliyor”

Orman Genel Müdürlüğü'nün arazözü, belediyeye ilişkin itfaiye ve iş makinelerinin alanda olduğunu belirten Elban, yangına daima müdahale edildiğini aktardı.

Elban, akşam saatlerine kadar 6 helikopter ve 2 uçakla havadan müdahaleyle yangını denetim altına almaya çalıştıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Şu an bir İHA'mız daima yangın bölgesini izliyor ve anlık bilgi transferinde bulunuyor. Jandarmamız, komando timlerimiz, destek birliklerimizle hem köylerimizin desteğini yapıyoruz hem burada rastgele bir can güvenliği oluşmasın diye arkadaşlarımız daima önlemler alıyor. Trafik düzenlemesi yapıyor. Lakin biraz evvel yangının ağır olduğu bölgeden de geliyoruz. O bölgede rüzgar çok fazla. Münasebetiyle bu da yangının yavaşlamasına pürüz oluyor ve maalesef denetimi de çok güçleştiriyor. Vatandaşımızın ziyan görmemesi ve yangının söndürülmesi için her türlü önlemi alıyoruz. Bütün arkadaşlarımız burada uğraş içerisindeler. Köylülerimiz de ek bir mağduriyet yaşamasınlar diye kendilerine Kozan ilçemizde kalacakları yerler de temin ettik. Gereksinim olacak barınma ve iaşeyle ilgili her türlü önlem de alındı. Temennimiz en kısa müddette yangının denetim altına alınması.”

Vali Elban, yangının çıkış nedeniyle ilgili soruya da “Kundaklama olduğunu varsayım ediyoruz. O lakin yangın söndürüldükten sonra alanda yapılacak incelemede netleşir. Fakat birkaç farklı noktada çıkmış olması kundaklama ihtimalini güçlendiriyor.” biçiminde karşılık verdi.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu