Adana

Adana merkezli FETÖ/PDY operasyonunda yakalanan 17 zanlıdan 3’ü tutuklandı

ADANA (AA) – Adana merkezli 14 vilayette Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 17 şüpheliden 3'ü tutuklandı, başkaları isimli denetim kaidesiyle özgür bırakıldı.

Vilayet Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Hatalarla Gayret Şubesi gruplarının, 5 Ağustos'ta Adana, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin, Hakkari, Diyarbakır, Şanlıurfa, Sivas, Kocaeli, Bursa, Kayseri, Konya ve İzmir'de şafak vakti düzenlenen operasyonda gözaltına aldığı 17 zanlının emniyetteki süreçleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen zanlılardan 3'ü tutuklandı, 14'ü isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

– “Mahrem imamın” numarasının tespitini zorlaştırmaya çalışmışlar

Ortalarında muvazzaf bir subayın da bulunduğu birtakım şüphelilerin, ankesörlü ve sabit çizgilerden yaptıkları ardışık aramada, örgütün “mahrem imamının” numarasının tespitini zorlaştırmak için çeşitli metotlar kullandığı belirlendi.

Zanlıların, cep telefonlarına kaydettikleri telefon numaralarının son iki hanesini 99'dan çıkararak kaydettikleri öğrenildi. Şüphelilerin, 33'le biten bir numaranın son hanelerini 66 olarak telefon rehberine ekledikleri, arama yaparken de 99'dan 66'yı çıkararak gerçek numarayı buldukları ortaya çıkarıldı.

Şüphelilerin, örgütün “mahrem imamı” ile yaptıkları görüşmenin akabinde, numaranın tespitini zorlaştırmak için son 4 sayısının yerlerini değiştirerek tekrar aramalar yaptıkları da saptandı.

FETÖ soruşturması kapsamında Adana merkezli 14 vilayette düzenlenen operasyonda 26 zanlı gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 12'sinin faal misyondaki askeri işçi, birinin de öğretmen olduğu belirlenmiş, adliyeye sevk edilen 9 zanlıdan 2'si tutuklanmış, başkaları isimli denetim koşuluyla salıverilmişti.

Editör

Aktif 33 - Mersin Haberleri'nin yanı sıra, Türkiye'nin her köşesinde olanı biteni sizler için hazırlar, gündeme taşır!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu